Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda size SQL Server 2017 ile gelen Trim Fonksiyonundan bahsedeceğim.

SQL Server 2017 ile gelen Trim fonksiyonu, önceki sürümlerle gelen trim fonksiyonlarından farklı olarak daha fonksiyonlu bir hale getirilmiştir.

Önceki sürümlerde olan trim ifadeleri Ltrim ve Rtim ifadeleriydi. Konu ile ilgili makaleleri aşağıdaki linklere tıklayarak okuyabilirsiniz.

SQL Server Ltrim Fonksiyonu
Konuyla bağlantılı bu yazıyı da okuyun SQL Server Ltrim Fonksiyonu
SQL Server Rtrim Fonksiyonu
Konuyla bağlantılı bu yazıyı da okuyun SQL Server Rtrim Fonksiyonu

Yeni gelen trim fonksiyonunun ilk özelliği sağ ve sol boşlukları birlikte temizlemesidir. Örneği aşağıda görmektesiniz.


Kodu çalıştırdığınızda sağ ve sol boşlukların silindiğini göreceksiniz.

Fonksiyonun ikinci özelliği ise istediğimiz karakterleri de temizleme imkanı vermesi. Örneğini aşağıda görmektesiniz.


Fonksiyonumuz baştaki ve sondaki harfleri temizlemiş oldu.

Fonksiyonda keşfettiğim ilginç durumlardan biri ise iki kelime sonrası etki etmemesi. Yani sadece baştaki ve sondaki kelimeleri baz alarak bu işlemi yapıyor, aradaki kelimelere etki etmiyor. Ayrıca ilk kelimemiz baba olsun diyelim, ba ifadelerini trim et deyince ilk kelimedeki baba kelimesini komple temizliyor. Örneğini aşağıda görmektesiniz.


Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.