Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda size SQL Server 2017 ile gelen Translate Fonksiyonundan bahsedeceğim.

SQL Server 2017 ile gelen Translate fonksiyonu, sorgularınızda birden fazla Replace fonksiyonunun kullanılmasını önleyen bir fonksiyondur. Ne demek istiyoruz bir örnekle açıklayalım.

SQL Server Replace Fonksiyonu
Konuyla bağlantılı bu yazıyı da okuyun SQL Server Replace Fonksiyonu

SQL Server 2017 öncesinde aşağıdaki gibi bir ifadeyi Replace edeceğimiz zaman

2*[3+4]/{7-2} ifadeyi —————–> 2*(3+4)/(7-2) gibi yapmak istediğimiz zaman

aşağıdaki kodu yazıyorduk.


Oldukça uzun bir kod ve yazarken de bir miktar zamanınızı alacaktır.

Translate fonksiyonu ile bu dertten kurtulmuş olduk. Fonksiyonu aşağıdaki şekilde yazarak işleminizi kolaylıkla yapabilirsiniz.


İşlem bu kadar basit.

Fonksiyonda ilk yazdığımız parametre, değiştirmek istediğimiz ifadedir. İkinci sıradaki parametre değiştirilecek ifadedir. Son parametre ise değiştirilen şeyin yerine geçecek ifadedir.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.