Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda size SQL Server’da CheckSum Fonksiyonundan bahsedeceğim.

SQL Server’da CheckSum fonksiyonu parametre olarak aldığı değer için bir hash değeri döndürür. Fonksiyon tablodaki satırların ya da kolonlarının değişip değişmediğini anlamak için kullanılan bir fonksiyondur. Örnek kullanımı aşağıda görmektesiniz.


Burada CheckSum fonksiyonu bize bir değer döndürecektir. Şimdi OgrenciID değerini değiştirip tekrar kontrol edelim.


Burada OgrenciID değeri Update edildi. Sonrasında tekrar CheckSum fonksiyonu ile kontrol edildiğinde değerin değiştiğini göreceksiniz.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.