Herkese merhaba,

Bu yazıda size SQL Server Context_Info Fonksiyonundan bahsedeceğim.

SQL Server’da Context_Info fonksiyonu geçerli oturum için ayarlanan Context_Info değerini döndüren bir fonksiyondur. Bu değer Set Context_Info ile atanır. Örnek kullanımı inceleyelim.


Her ne kadar çok sade olarak anlatsam da çok kullanışlı bir yapıdır. Kullanım şekillerine örnek verelim.

  1. Bir tabloya sadece belirlediğimiz prosedür üzerinden insert yapılmasını sağlayabiliriz
  2. Prosedür, Fonksiyon veya Trigger gibi bir nesne içerisinde kullanıcı tanımlı yönlendirme yapabiliriz.

Konuyu anlamak adına aşağıda yaptığım ek örneğide inceleyin.


Yukarıda ilk olarak IslemYap adında bir değişken tanımlaması yaptık. Bu tanımlamayı varbinary(128)’e cast ettik yani dönüştürdük ve gerekli değeri set ettik. Sonrasında Kontrol adında bir değişken oluşturduk. Bu değişken içerisine değerimizi set ettik. Daha sonra bu değişkeni kontrol değişkeni olarak atadık. Bu işlemi yaparken Context_Info fonksiyonunu kullandık. Eğer IslemYap değişkeni kontrol değişkenimiz ile eşleşiyorsa doğru çalıştı yazacak değilse yanlış çalıştı yazacak.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

Yazıyı Paylaşın

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.

Yorum Yaz