Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda size SQL Server’da Where ve Order By Kısımlarında Alias kullanımından bahsedeceğim.

SQL Server’da kod yazarken Alias yani takma ad ifadelerini Where ve Order By ile kullanmışınızdır. Where ile Alias kullanımında hata alınırken Order By ile hata alınmaz. Bunun nedenini inceleyelim. Örnek kodları aşağıda görmektesiniz. Örnekler Northwind veritabanı kullanılarak yapıldı.


SQL Server’da sorgular işlenirken belirli bir sıraya göre işlem yapılır. Bu sıra From -> On -> Where -> Select -> Order By şeklindedir. Sorguda neden hata aldığınıza gelirsek; Where kısmı SQL Server’da Select ifadesinden önce çalıştığı için bize böyle bir hata verir. Order By ifadesi Select ifadesinden sonra çalıştığı için bize böyle bir hata vermez. Where ifadesi ile Alias kullanabilmek için sorgularımızı altsorgu biçiminde revize etmemiz gerekmektedir. Yukarıdaki sorgularda bunların örneklerini görmektesiniz.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.