Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda SQL Server’da Self Join kullanımından bahsedeceğim.

Join kısaca iki tablonun birleştirilmesi işlemidir. Self Join işlemi bir tablonun kendisi ile Join işlemine tabi tutulması işlemidir. Tablo içinde bulunan satırlar arasında referans ilişkisi vardır. Örnek kullanımı Northwind veritabanını kullanarak inceleyelim.


Burada tablomuzda şöyle bir ilişki mevcut. Her bir EmployeeID karşısında ReporstTo kısmı bulunmakta. Kısaca bu kısımlara amiri diyebiliriz. Buna işleme göre sorgumuzu yazıyoruz. Amirlerin EmployeeID değerine karşılık Çalışanların ReportsTo kısmı.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.