SQL Server’da With Nolock Kullanımı

SQL Server With Nolock Kullanımı

Herkese merhaba,

Bu yazıda SQL Server’da With Nolock kullanımından bahsedeceğim.

SQL Server’da With Nolock tabloların kilitlenmesini engelleyen bir yapıdır. SQL Server’da kullanıcı tablo’da bir kaydı açıp üzerinde işlem yapıyorsa o kayıt SQL Server Veritabanı motoru tarafından kilitlenir ve kullanıcı işlemi bitirene kadar başkası tarafından işlem yapılmasına izin vermez. Aynı kayıt üzerinde işlem yapmak isteyen kullanıcı diğer kullanıcının işleminin bitmesini beklemek durumundadır.

Aynı anda birçok kişinin birçok işlem yaptığı büyük ölçekli projelerde kullanılması tavsiye edilir. Örnek kullanımı Northwind veritabanını kullanarak inceleyelim.

SELECT * FROM dbo.Categories WITH (NOLOCK)

With (Nolock) tablolardan sonra kullanılan bir ifadedir.

With Nolock kullanımı ile kilit oluşturmadan başka kullanıcılar tarafından kayıt girilmesini, güncellemesini ve silinmesini sağlayabiliriz.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

12.359 Kez Okundu

Yavuz Selim Kart

Yazılım ve veri tabanında bildiklerimi anlatmaya gayret ediyorum. Halen birçok programlama dili üzerinde araştırmalar yaparak kendimi geliştiriyorum. Bunlar haricinde Grafik Tasarım ve Wordpress konularına da ilgim bulunmakta. SEO ve Sosyal medya yönetimleri hakkında da bilgim mevcuttur. Kısaca çok çalışmayı seven azimli biriyim.

You may also like...

Yazı kopyalamak yasaktır!