Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda SQL Server’da With Nolock kullanımından bahsedeceğim.

SQL Server’da With Nolock tabloların kilitlenmesini engelleyen bir yapıdır. SQL Server’da kullanıcı tablo’da bir kaydı açıp üzerinde işlem yapıyorsa o kayıt SQL Server Veritabanı motoru tarafından kilitlenir ve kullanıcı işlemi bitirene kadar başkası tarafından işlem yapılmasına izin vermez. Aynı kayıt üzerinde işlem yapmak isteyen kullanıcı diğer kullanıcının işleminin bitmesini beklemek durumundadır.

Aynı anda birçok kişinin birçok işlem yaptığı büyük ölçekli projelerde kullanılması tavsiye edilir. Örnek kullanımı Northwind veritabanını kullanarak inceleyelim.


With (Nolock) tablolardan sonra kullanılan bir ifadedir.

With Nolock kullanımı ile kilit oluşturmadan başka kullanıcılar tarafından kayıt girilmesini, güncellemesini ve silinmesini sağlayabiliriz.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.