Orta Seviye SQL Server Sql Server

SQL Server’da Model Veritabanı

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun

Herkese merhaba,

Bu bölümde sizlere SQL Server’da model veritabanı hakkında bilgi vereceğim.

Model veritabanı kullanıcı tarafından oluşturulacak veritabanları için bir şablondur. Tüm veritabanlarında bulunması gereken sistem düzeyindeki bazı nesneler bu veritabanında tutulurlar. Kullanıcı tarafından yeni bir veritabanı oluşturulduğu zaman model veritabanı bu veritabanına aynen kopyalanır. Model veritabanı üzerinde yapılacak değişiklikler sonradan oluşturulacak tüm veritabanlarına yansır.Örneğin: Model veritabanında yeni bir tablo oluşturulduğunda, bundan sonra oluşturulacak tüm veritabanlarında da bu tablo oluşturulacaktır. Ayrıca yeni oluşturulacak bir veritabanının boyutu en az bir model veritabanı boyutunda olmalıdır.  Model veritabanı diğer veritabanları için şablon veritabanıdır ve sistemde kalmalıdır, silinmemelidir. Bu veritabanının dbid’si 3’tür.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun

Yazar hakkında

Yavuz Selim Kart

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever.
Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever.
WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever.
Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever.
Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.

Kopyalamak Yasaktır!