Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda SQL Server’da Ambiguous Column Name hatası hakkında bilgi vereceğim.

SQL Server’da sorgu yaparken aşağıdaki gibi bir hata ile karşılaşabilirsiniz.

Aşağıdaki örnek kod ile bu hatayı görebilirsiniz.


Kodu çalıştırdığınızda aşağıdaki gibi bir sonuç alacaksınız.

SQL Server’da Ambiguous Column Name Hatası

Hatanın nedeni : Sorgunuzun içinde join yapılan tablolarda en az iki tablo arasında aynı isimle sunulan bir kolon isminin olmasıdır. Bu kolon ismi yukarıda CategoryID değeridir. Görüldüğü üzere hem Products tablosundan hem de Categories tablosundan bu değeri çekebilmekteyiz.

Burada sorgumuzu aşağıdaki şekilde düzeltmemiz gerekmektedir. Yani bu kolon değerinin Categories tablosundan mı Products tablosundan mı çekileceğine karar vermeniz gerekli.


Kodu çalıştırdığınızda aşağıdaki gibi bir sonuç alacaksınız.

SQL Server’da Ambiguous Column Name Hatası

Gördüğünüz üzere Ambiguous Column Name hatası giderilmiş oldu.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.