Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda sizlere bir tablonun veritabanında olup olmadığının kontrolünün nasıl yapılacağından bahsedeceğim.

SQL Server’da bazı durumlarda ki örnek verecek olursak kayıt ekleme işlemi esnasında tablo var mı yok mu diye kontrol ederek bir kontrol işlemi sağlanabilir ya da bir prosedür içerisinde de bu şekilde bir kontrol mekanizmasına ihtiyaç duyulabiliriz.

Aşağıda vermiş olduğum 5 sorgu yardımıyla bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu sorgular kontrol işlemi yapmaktadır sadece yazım şekli farklıdır.


Ben Northwind veritabanında Categories tablosu var mı yok mu diye kontrol ettirdim. Herhangi bir tanesini çalıştırdığımız zaman aşağıdaki sonucu göreceksiniz.

Görüldüğü üzere kontrol işlemi sağlanmış oldu.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.