Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda sizlere SQL Server’da cannot truncate table because it is being referenced by a foreign key constraint hatasından bahsedeceğim.

Bu hata ilişkili iki tablo arasındaki tablolardan birine Truncate işlemi uygulanarak verilerin tablodan silinmesi işleminde ortaya çıkar ve tablodan verileri bize sildirmez. Çünkü tablolar arasında ilişki vardır. Diğer ilişkili verilere ise ne olacağına SQL Server karar veremez ve bu konuda bize hata sunarak bilgi verir. Örnek olarak Northwind veritabanında aşağıdaki sorguyu çalıştıralım.


Bize aşağıdaki hatayı verecektir.


Peki çözümü nasıldır? Aşağıdaki kodu yazıyoruz.


Bu sefer de aşağıdaki gibi bir hata döndürecektir.


Bu hatayı gidermek için tablomuz üzerindeki foreign key alanlarını kaldırıyoruz.


Şimdi kodumuzu tekrar çalıştıralım.


Aşağıdaki gibi bir mesaj görmüş olmalısınız.


Şimdi Truncate ile tablomuzun içini boşaltalım.


İşlemi inceleyelim.


Tablomuzun içi boşaldı. Diğer tablolarımızın içini de benzer şekilde boşaltabiliriz. Sonra yeniden foreign key ile yeniden ilişki kurabiliriz.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.