SQL Server’da COUNT ve COUNT_BIG Fonksiyonları Arasındaki Farklar Nelerdir?

Herkese merhaba,

Bu yazıda SQL Server’da COUNT ve COUNT_BIG fonksiyonları arasındaki farkların ne olduğu ile ilgili bilgi vermeye çalışacağım.

SQL Server’da COUNT ve COUNT_BIG fonksiyonları, bir sorguda belirtilen koşullara uyan satırların sayısını hesaplamak için kullanılan iki farklı fonksiyondur.

COUNT fonksiyonu, koşullara uyan satırların sayısını bir INTEGER değeri olarak döndürür. Bu fonksiyon, genellikle küçük tablolarda kullanılır ve sonuç sayısının 2.147.483.647’den küçük olduğu durumlarda kullanılabilir.

COUNT_BIG fonksiyonu ise, koşullara uyan satırların sayısını bir BIGINT değeri olarak döndürür. Bu fonksiyon, büyük veri kümelerinde kullanılır ve sonuç sayısının 2.147.483.647’den büyük olduğu durumlarda kullanılabilir.

Yani, COUNT fonksiyonu INTEGER değerler için, COUNT_BIG fonksiyonu ise BIGINT değerler için kullanılır. Ancak, genel olarak COUNT ve COUNT_BIG fonksiyonları aynı amaç için kullanılır ve sorgunun gereksinimlerine göre seçim yapılmalıdır.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

108 Kez Okundu

Yavuz Selim Kart

Yazılım ve veri tabanında bildiklerimi anlatmaya gayret ediyorum. Halen birçok programlama dili üzerinde araştırmalar yaparak kendimi geliştiriyorum. Bunlar haricinde Grafik Tasarım ve Wordpress konularına da ilgim bulunmakta. SEO ve Sosyal medya yönetimleri hakkında da bilgim mevcuttur. Kısaca çok çalışmayı seven azimli biriyim.

You may also like...

Yazı kopyalamak yasaktır!