Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda SQL Server’da CTE ve Row_Number kullanarak tekrarlanan kayıtların nasıl silineceğinden bahsedeceğim. İşlemi daha iyi anlamak için aşağıdaki örneğimizi inceleyelim.


İlk olarak tablo oluşturduk. Sonrasında bu tablo içerisine benzer kayıtlar girdik. Hem CalisanId değeri hem de Adi değerleri aynı olan kayıtları tablomuza girdik. Bu işlem bittikten sonra CTE kullanarak çift kayıtları sildik. Benzer kayıtları silmek için kullandığımız yapı ise Row_Number fonksiyonudur. Row_Number fonksiyonu burada CalisanID ve Adi değerlerine göre benzer olanları gruplayıp numaralandırıyor. Delete kısmında ise numarası birden farklı olanları sil diyoruz ve işlem tamamlanmış oluyor.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.