Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda size SQL Server 2017 ile gelen Concat_Ws Fonksiyonundan bahsedeceğim.

SQL Server 2017 ile gelen Concat_Ws fonksiyonu,önceki sürümlerdeki Concat fonksiyonuna benzemektedir.

SQL Server Concat Fonksiyonu
Konuyla bağlantılı bu yazıyı da okuyun SQL Server Concat Fonksiyonu

Concat_Ws fonksiyonu Concat fonksiyonundan daha gelişmiş özelliklere sahiptir. Örnek uygulamayı aşağıda görmektesiniz.


Burada gördüğünüz üzere fonksiyonumuz birleştirme işlemi yapmıştır. Concat fonksiyonundan farklı olarak birleştirme işlemi yaparken tire işareti ile birleştirme işlemi yapmıştır. Yani istediğimiz değerler ile birleştirme imkanı sağlayan bir yapı sunmuştur.

Başka bir örnek üzerinden gidelim. Aşağıdaki örnek AdventureWorks2014 veritabanı kullanılarak yapılmıştır.


Burada Concat_Ws fonksiyonu Null olan İkinciAd satırlarını sonuçta göstermemiştir. Oysa işlemi Concat fonksiyonu kullanarak yapsaydık bu kısımların boş olarak geldiğini görecektik. Örnek kodu aşağıda görmektesiniz.


Görüldüğü üzere Null olan kısımlar için boş bir sonuç getirdi.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.