SQL Server’da GOTO Kullanımı

Herkese merhaba,

Bu yazıda sizlere SQL Server’da GOTO kullanımından bahsedeceğim.

SQL Server’da GOTO komutu SQL Server’da kod bloklarında istediğimiz satırdan itibaren kodlarımızın çalıştırılmasını sağlayabilen bir komuttur. GOTO en iyi iç içe geçmiş akış kontrol ifadelerinin ayrılması için kullanılır. GOTO kullanımını birçok insan tercih etmez. Kullanımı ile ilgili bir örneği aşağıda görmektesiniz. T-SQL kod bloğumuzda bu işlem için etiketleme yapmamız gerekir. Hangi satırdan devam edeceksek o satıra bir isim atamamız gerekir.

DECLARE @Sayac INT;
SET @Sayac = 1;
WHILE @Sayac < 10
BEGIN
SELECT
	@Sayac
SET @Sayac = @Sayac + 1
IF @Sayac = 4
	GOTO Birinci_Kısım --Birinci kısma gidecek
IF @Sayac = 5
	GOTO İkinci_Kısım  --Bu kısma hiç girmeyecek
END
Birinci_Kısım:
SELECT
	'Birinci kısma geldi'
GOTO Üçüncü_Kısım --İkinci kısımdan sonra bu kısım çalışacak
İkinci_Kısım:
SELECT
	'İkinci kısma geldi'
Üçüncü_Kısım:
SELECT
	'Üçüncü kısma geldi'

Burada sayaç tanımladık ve bu sayaç 10’dan küçük ise sayacın artması üzerine bir döngü yazdık. Sonrasında eğer sayacımız 4’e eşit olursa Birinci_Kısma git diye bir label’a GOTO komutu ile yönlendirdik. Bu label en altta tanımlıdır. Sayaç 5’e hiç gelemeyeceği için o kısımdaki GOTO komutu çalışmayacaktır.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

1.691 Kez Okundu

Yavuz Selim Kart

Yazılım ve veri tabanında bildiklerimi anlatmaya gayret ediyorum. Halen birçok programlama dili üzerinde araştırmalar yaparak kendimi geliştiriyorum. Bunlar haricinde Grafik Tasarım ve Wordpress konularına da ilgim bulunmakta. SEO ve Sosyal medya yönetimleri hakkında da bilgim mevcuttur. Kısaca çok çalışmayı seven azimli biriyim.

You may also like...

Yazı kopyalamak yasaktır!