Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda sizlere SQL Server’da GOTO kullanımından bahsedeceğim.

GOTO komutu SQL Server’da kod bloklarında istediğimiz satırdan itibaren kodlarımızın çalıştırılmasını sağlayabilen bir komuttur. GOTO en iyi iç içe geçmiş akış kontrol ifadelerinin ayrılması için kullanılır. GOTO kullanımını birçok insan tercih etmez. Kullanımı ile ilgili bir örneği aşağıda görmektesiniz. T-SQL kod bloğumuzda bu işlem için etiketleme yapmamız gerekir. Hangi satırdan devam edeceksek o satıra bir isim atamamız gerekir.


Burada sayaç tanımladık ve bu sayaç 10’dan küçük ise sayacın artması üzerine bir döngü yazdık. Sonrasında eğer sayacımız 4’e eşit olursa Birinci_Kısma git diye bir label’a GOTO komutu ile yönlendirdik. Bu label en altta tanımlıdır. Sayaç 5’e hiç gelemeyeceği için o kısımdaki GOTO komutu çalışmayacaktır.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.