Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda SQL Server’da JSON kullanımı hakkında bilgi vereceğim.

SQL Server 2016 ile gelen bu özellik programlama dilinden bağımsız uygulamalar arasında veri alışverişi yaparken kullanılır.

JSON :  “Anahtar : Değer” (Key : Value) ilişkisine dayalı bir veri değişim formatıdır.

Web veritabanlarında JSON kullanımı arttığı için oldukça önemlidir.

JSON örneğini aşağıda görmektesiniz.

Yapı olarak da düzgün ve mantıklı bir yapıdır. Key-Value yapısını burada görmekteyiz.

Aşağıdaki örnek kod yardımıyla bu işlemi rahatlıkla anlayıp sizler de yapabilirsiniz. (SQL Server sürümünüze dikkat edin! SQL Server 2016 ve üzeri değilse çalışmaz.)


Kodu çalıştırdığınızda aşağıdaki gibi bir sonuç alacaksınız.

Görüldüğü üzere insert komutu ile eklemiş olduğumuz verileri JSON formatına çevirmiş oldu.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.