Orta Seviye SQL Server Sql Server

SQL Server’da Like Operatörünün Parametre ile Kullanılması

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun

Herkese merhaba,

Bu yazıda size SQL Server’da Like operatörünün parametre ile kullanılmasından bahsedeceğim. Bu işlem için aşağıdaki kod bloğunu inceleyelim. Örneği Northwind veritabanı kullanarak yaptık.

DECLARE @degisken VARCHAR(max)
SET @degisken='Kobe'
SELECT * FROM dbo.Products WHERE ProductName LIKE '%' + @degisken + '%'
SELECT * FROM dbo.Products WHERE ProductName LIKE Concat('%',@degisken,'%')

İlk olarak bir değişken tanımladık ve bu değişkene bir değer atadık. Sonrasında Select sorgumuzu yazdık. Like operatörünün parametre ile kullanılmasını burada iki şekilde yapabiliyoruz. Birinci olarak toplam operatörü ile, ikinci olarak Concat fonksiyonu ile.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

4 Kez Okundu
SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun

Yazar hakkında

Yavuz Selim Kart

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever.
Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever.
WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever.
Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever.
Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.

Kopyalamak Yasaktır!