Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda SQL Server’da Nested Cursor kullanarak başka bir tabloya insert yapma işleminden bahsedeceğim.

SQL Server’da ilişkili iki tablo arasındaki verileri başka bir tabloya nasıl insert edebiliriz, bu işlemi yaparken istediğimiz alanları nasıl çekebiliriz?

Bu makalenin içeriğinde bu soruların cevaplarını bulacaksınız.

Konu hakkında ki örnek çalışmayı Northwind veritabanını kullanarak yapalım.


Yukarıdaki işlemlerde en önemli nokta döngüdür. Her ikisinde de kategoriid kısmı ortak kısımdır. Bizim en dıştaki tablomuz bu yüzden kategoriler tablosu oldu. Çünkü buradaki her değer standarttır ve tektir. Ürünler tablosunda bir ürün için bir kategori tanımlayabiliriz. İki farklı ürün için aynı kategoriyi tanımlayabildiğimiz gibi farklı kategori de tanımlayabiliriz. Products tablosu böyle bir tablodur. Umarım anlaşılır olmuştur.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.