Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda size SQL Server’da Nested Cursor kullanımından bahsedeceğim.

SQL Server’da Cursor’lar sorgu sonucu dönen kayıtlar üzerinde satır satır işlem yapmak için kullanılır. Cursor’lar hangi satır üzerinde ise o satır üzerinde işlem yaparlar. Bu yazıda ise iç içe Cursor kullanımı yani Nested Cursor’lar hakkında bilgi vereceğim.

SQL Server’da Nested Cursor kullanılarak bir tablo üzerinde satır satır işlem yapılabildiği gibi birden fazla tablo ile de Cursor kullanabiliriz. Konu hakkındaki örneği Northwind veritabanını kullanarak inceleyelim.


Dikkat ederseniz en dıştaki yapımız Categories tablosudur. Çünkü kategorilerden bir tane vardır. Products tablosunda birden fazla kategori tanımlaması yapılmıştır. Bu yüzden içeride olan tablomuz Products tablosudur. Bunu while döngüsündeki çarpım tablosu işlemine benzetebiliriz. İlk önce 1*1=1, 1*2=2, 1*3=3 şeklinde gidecek yani içerideki sorgu tamamlanacak sonrasında dışarıdaki sorguya geçecektir.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.