Orta Seviye SQL Server Sql Server

SQL Server’da Parametresiz Prosedür Kullanımı

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun

Herkese merhaba,

Bu yazıda sizlere SQL Server’da parametresiz prosedür kullanımından bahsedeceğim.

Temel olarak stored prosedürlerden bahsedecek olursak stored procedure saklı yordam olarak ifade edilmektedir. Stored prosedürlerin en önemli özellikleri veritabanı içinde saklanmalarıdır.

Bu yazıda ise en başta da belirttiğimiz üzere parametresiz prosedür kullanımından bahsedeceğiz. Konu ile ilgili örnek çalışmayı Northwind veritabanını kullanarak yapalım.

--Prosedür oluşturulması
CREATE PROC IlkBesKategoriyi
AS
BEGIN
SELECT TOP 5 CategoryName FROM dbo.Categories
END

--Prosedürün çalıştırılması
EXEC IlkBesKategoriyi

Yukarıdaki sorguda prosedürümüz herhangi bir parametre almadı. Bu ne demek? Yani kullanıcı tarafından değer girilmeden sabit bir şekilde ilk 5 kategoriyi getiren bir prosedürü yazmış olduk.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun

Yazar hakkında

Yavuz Selim Kart

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever.
Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever.
WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever.
Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever.
Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.

Kopyalamak Yasaktır!