Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda SQL Server’da schema adını değiştiren cursor’un nasıl yazılacağı hakkında bilgi vereceğim.

SQL Server’da araştırma yaparken tüm schema adlarını tek seferde nasıl değiştiririm diye merak ettim. Bununla ilgili örnek kodu aşağıda görmektesiniz.

Yalnız bu işlemi yapmadan önce değiştirme yapmak istediğiniz schemayı oluşturmadan bu işleme başlamayın yoksa hata alırsınız. Ben buradaki işlemleri Northwind veritabanı üzerinde anlatacağım. Siz de öğrenmek adına bu veritabanı üzerinde çalışabilirsiniz. İşlemi canlı veritabanı üzerinde deneme yapmadan önce iyice anladığınızdan emin olun.


YeniSema dediğim kısım benim oluşturduğum schema adıdır. Siz daha önce schema oluşturduysanız buraya bu şema adınızı yazabilirsiniz.

Kodu çalıştırdığınızda tablo isimlerine bakalım.

Görüldüğü üzere dbo olan schema adları YeniSema olarak değişmiş oldu.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.