SQL Server’da Soundex Fonksiyonu

Herkese merhaba,

Bu yazıda size SQL Server’da Soundex Fonksiyonundan bahsedeceğim.

SQL Server’da Soundex fonksiyonu string bir dize için basit bir 4 karakterli kod döndüren bir fonksiyondur. Soundex fonksiyonu Amerikan nüfus sayımında kullanılan bir fonetik kalıp eşleştirme sistemidir diyebiliriz. Bu sistem, her adın dört karakterli alfa sayısal bir koda indirgenmesi için basit bir fonetik algoritma kullanmaktadır. Çalışma mantığı aşağıdaki gibidir.

Kodun ilk harfi, adın ilk harfine karşılık gelir. Kodun geri kalan kısmı, aşağıdaki koda göre kelimenin hecelerinden türetilen üç rakamdan oluşur:
1 = B, F, P, V
2 = C, G, J, K, Q, S, X, Z
3 = D, T
4 = L
5 = M, N
6 = R
Aynı Soundex kodu olan A, E, I, O, U, H, W, Y ve bazı öneklere sahip çift harfler dikkate alınmıyor.

Bir örnek ile konuyu pekiştirelim.

SELECT SOUNDEX('YAVUZ')

Sonuç olarak bize Y120 değeri dönecektir. Yukarıdaki anlatıma göre Y harfini en başa koydu. Sonrasında A harfini dikkate almadığını açıklamaya göre görmekteyiz. A harfinden sonra gelen V harfi 1 numaralı kısma işaret ettiğinden Y harfinin yanına 1 gelmiş oldu. U harfini de saymadığı için o kısmı da atlamış oldu. Z harfi 2’ye tekabül ettiği için bize 2 değerini getirecektir. Son olarak sıfır değerini getirecek ve işlemi sonlandıracaktır. Benzer işlemi aşağıdaki kod için inceleyelim.

SELECT SOUNDEX('YAVU')

Bu sefer Y100 değeri getirecektir. Çünkü Z harfini sildik. Umarım açıklayıcı olmuştur.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

882 Kez Okundu

Yavuz Selim Kart

Yazılım ve veri tabanında bildiklerimi anlatmaya gayret ediyorum. Halen birçok programlama dili üzerinde araştırmalar yaparak kendimi geliştiriyorum. Bunlar haricinde Grafik Tasarım ve Wordpress konularına da ilgim bulunmakta. SEO ve Sosyal medya yönetimleri hakkında da bilgim mevcuttur. Kısaca çok çalışmayı seven azimli biriyim.

You may also like...

Yazı kopyalamak yasaktır!