SQL Server’da sp_special_columns Prosedürü Kullanımı

Herkese merhaba,

Bu yazıda sizlere SQL Server’da sp_special_columns prosedürünün kullanımından bahsedeceğim.

SQL Server’da bazı durumlarda sp_special_columns prosedürünü kullanmak isteyebilirsiniz.

SQL Server’da sp_special_columns prosedürü bir SQL Server prosedürüdür. Bu prosedür, bir veritabanındaki tabloların ve görünümlerin özel sütunlarını (örneğin kimlik sütunları, tarih sütunları vb.) listeler.

Bu prosedür, “sys” veritabanındaki “columns” ve “tables” tablolarını sorgular ve sonuçları geri döndürür. Bu prosedür ayrıca, tablolarda veya görünümlerde tanımlanmış herhangi bir özel sütunu listelemek için kullanılabilir.

Bu prosedür, özellikle büyük veritabanları için kullanışlıdır çünkü özel sütunların el ile aranması zaman alabilir. Bu prosedür sayesinde, özel sütunların listesi hızlı bir şekilde elde edilebilir ve veritabanı yöneticileri ve geliştiricileri, özel sütunlar hakkında daha iyi bir genel görünüme sahip olabilirler.

Bu prosedür ile bir tabloda unique olan alan adlarını ve bunlara ait bilgileri öğrenebilirsiniz.

Konu hakkındaki örneği aşağıda görebilirsiniz. Northwind veritabanı kullanarak bir örnek yaptık.

EXEC sp_special_columns 'Categories'

Yukarıdaki prosedürü çalıştırınca aşağıdakine benzer bir sonuç göreceksiniz.

SQL Server’da sp_special_columns Prosedürü Kullanımı

Görüldüğü üzere Categories tablosunun özel sütunlarını (örneğin kimlik sütunları, tarih sütunları vb.) listelemiş olduk.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

265 Kez Okundu

Yavuz Selim Kart

Yazılım ve veri tabanında bildiklerimi anlatmaya gayret ediyorum. Halen birçok programlama dili üzerinde araştırmalar yaparak kendimi geliştiriyorum. Bunlar haricinde Grafik Tasarım ve Wordpress konularına da ilgim bulunmakta. SEO ve Sosyal medya yönetimleri hakkında da bilgim mevcuttur. Kısaca çok çalışmayı seven azimli biriyim.

You may also like...

Yazı kopyalamak yasaktır!