Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda sizlere SQL Server’da sp_tables prosedürünün kullanımından bahsedeceğim.

Bu prosedür ile SQL Server’da tablo ve view’lar listelenir. Parametresiz kullanıldığı zaman veritabanındaki tüm tablo ve view’lar listelenirken parametreli kullanımında istenilen tablo ve view’lar listelenebilir. Örnek komutları aşağıda görmektesiniz. İşlemleri AdventureWorks2014 veritabanı kullanarak yaptık.

Kod 1 


Kod 2


Kod 3


Kod 1’deki kullanımda veritabanındaki tüm tablo ve view’lar listelenirken Kod 2’deki kullanımda table_owner’ları Person olanlar listelenmiştir. Kod 3 ile de tablo adında Person olanlar listelenmiştir.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.