Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda SQL Server’da veritabanlarının hepsini tek seferde detach etmek hakkında bilgi vereceğim.

SQL Server’da bazı durumlarda veritabanlarını tek tek detach etmek yerine tek seferde detach etme ihtiyacınız olabilir.

Aşağıdaki kod yardımıyla bu işlemi rahatlıkla yapabilirsiniz. Benzer Türkçe yazılmış bir kod örneği yoktur. Alanında tektir.


Kodu çalıştırdığınızda bu veritabanının aktif bir bağlantısı var gibisinden hatalar alabilirsiniz. Çözmenin yolu, manuel olarak veritabanını aşağıdaki gibi kaldırmaktır.

Task -> Detach seçilir.

Bağlantı tiki işaretlenir ve OK butonuna basılır.

Tekrar kodumuza dönecek olursak. Eğer bu tarz bir hata almadıysanız yukarıdaki kodu çalıştırdığınızda aşağıdaki gibi bir sonuç göreceksiniz.

Görüldüğü üzere iki veritabanımız detach edilmiş oldu. SQL Server Management Studio ekranından veritabanlarının detach edildiğini göreceksiniz.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.