Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda SQL Server’da view kullanımı ve with schemabinding kullanımı hakkında bilgi vereceğim. Viewlara sanal tablolar diyebiliriz. Satır ve sütunları olan gerçek bir tablo gibidir.

SQL Server’da nesnelerimizde kullandığımız belirli kolonlarımızın değiştirilememesini yada silinememesini isteyebiliriz. Böyle bir istekte with schemabinding parametresini ekleyerek kullandığımız kolonları koruma altına alabiliriz. Kolonlar ilgili tabloda hiçbir şekilde değiştirilemez ve silinemez. Örnek : Kolon adı ya da tipinin değiştirilmesi gibi. Fakat kolondaki veriler üzerinde her türlü değişiklik yapabilirsiniz yani kolonlara “insert, update, delete” komutlarını uygulayabilirsiniz.

Bu konuda belirtilmesi gereken bazı şeyler var.

  1. (*) işareti ile tüm kolanları belirtemezsiniz. Hangi kolonları koruma altına almak istiyorsanız o kolonların adını yazmalısınız.
  2. Nesneyi schemabinding ile oluştururken kullanılan tabloları dbo (database owner) anahtar sözcüğüyle kullanmak gerekir.

Örnek kullanımı Northwind veritabanını kullanarak inceleyelim.


Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.