Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda sizlere SQL Server’da Check Constraint kullanımından bahsedeceğim.

SQL Server’da Check Constraint’ler ile belirlediğiniz tablo sütunlarında belirli kurallar oluşturabilirsiniz. Bu sayede veritabanına eklenecek girdileri tablolara girmeden kontrol edebilirsiniz. Eğer eklenen kurala uymazsa hata verecektir. Check Constraint’ler ile veri bütünlüğü sağlama imkanı elde edersiniz. Konu hakkındaki örneği aşağıda görebilirsiniz.


Burada CK ile başlayan ifadeler Check Constraint ifadeleridir. Kitap sayfası sıfırdan küçük olamayacağı için bir Check Constraint tanımladık. Deneme amaçlı bir kayıt eklediğimiz zaman ise Check Constraint hatasını almış olduk.

Daha önce Check Constraint olmayan bir tabloya Check Constraint eklemek için ise aşağıdaki kodu yazmanız gerekli.


Burada Alter Table diyerek Kitaplar tablosuna Check Constraint ekleme işlemi yaptık. Daha önceden oluşturulmuş tablolara Check Constraint ekleme işlemini bu şekilde yapıyoruz.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.