Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda SQL Server’da veritabanı için online olarak veriler oluşturmak hakkında bilgi vereceğim.

SQL Server’da yazacağınız uygulama için tablolarınızı oluşturdunuz diyelim. Sonrasında bu tabloların içerisine veri girmek gerekiyor. İşte bu noktada aşağıdaki web sitesi işinize yarayacaktır.

https://www.generatedata.com/

Siteye girdiğinizde aşağıdaki gibi bir görüntü ekranınıza gelecek.

Şimdi nasıl kullanıldığını inceleyelim.

İlk olarak şu Your data set name here… yazan yere bir isim girin ve sonrasında All countries kısmından ülkeyi Turkey seçelim.

Şimdi kendi tablonuza göre Data Set kısmını düzenleyebilirsiniz.

Column Title kısmına tablo kolon adını, Data Type kısmında ise kullandığınız veri tipini seçeceksiniz. Ben otomatik artan Id olarak ilk satırı belirleyeyim.

Görüldüğü üzere otomatik artan şekilde Id kolonunu belirledim. Dilerseniz numaranın kaçtan başlayacağını ve kaçar kaçar artacağını da belirleyebilirsiniz.

Biz sadece iki kolon için veri üreteceğiz. Siz daha fazla kolon için de veri üretebilirsiniz.

Buraya kadar yaptıysanız şimdi aşağıdaki ayarlamaları yapacaksınız.

SQL kısmını seçtikten sonra Database table name kısmına tablo adınızı girin ve Database Type kısmından SQL Server‘ı seçin.

Create Table ve Drop Table kodu oluşturma seçeneklerini varsayılan olarak bırakabilirsiniz ya da bu seçimleri kaldırabilirsiniz de bu tamamen sizin seçiminize kalmış.

Generate 100 rows kısmını online olarak değiştiremiyorsunuz. Sınırsız kullanmak için linkten indirip kullanabilirsiniz.

Biz 100 satır veri oluşturacağız. Bunun için Generate butonuna tıklıyoruz.

Biraz bekledikten sonra yukarıdaki ekranı göreceksiniz. Görüldüğü üzere Drop Table kodumuzu, Create Table kodumuzu ve demo verilerimizi oluşturdu.

Bizim için önemli olan nokta INSERT INTO kısmı. Siz bu kısımda primary key alan olan Id kolonunu oluşturmadan da demo verilerinizi oluşturabilir ve sonrasında verilerinizi tablonuza insert edebilirsiniz.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.