Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda size SQL Server Sqrt Fonksiyonundan bahsedeceğim.

Sqrt fonksiyonu bir sayının karekökünü almak için kullanılan bir fonksiyondur.

Karekök ne demektir? En basit olarak bir sayının birbirine eşit iki çarpanının tek bir sayı haline getirilmesi işlemi diyebiliriz. Ne demek istiyoruz bir örnekle açıklayalım.


Buradaki örnekte görüldüğü üzere 225 ifadesinin karekökü 15 çıktı. Bu ne demek 225=15*15 demek olduğu için sonuç olarak bir tanesini döndürdü gibi düşünebiliriz.

İşlem en açık haliyle bu şekildedir.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.