Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda sizlere SQL Server’da Unique Constraint kullanımından bahsedeceğim.

SQL Server’da Unique Constraint’ler kısaca NULL değer alabilen primary key constraintler olarak adlandırılırlar. Bir tabloda birden fazla olabilirler. Bir alanda aynı değerden tekrar girilmesini önlerler. Konu hakkındaki örneği aşağıda görebilirsiniz.


Burada Yavuz Selim’in iki adet düşünce girmesine müsade etmemiş olduk. Peki daha önceden oluşturulmuş bir tabloya Unique Constraint nasıl eklenir. Konu ile ilgili aşağıdaki örneği inceleyelim.


Daha önce Unique Constraint olmayan bir tabloya Unique Constraint ekleme işlemini yaptık. Sıra geldi tabloda var olan bir Unique Cosntraint alanını drop etmeye. Bu işlemin nasıl yapıldığını aşağıda görmektesiniz.


Burada drop ettikten sonra aynı kişi iki düşünce rahatlıkla girecektir.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.