Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda sizlere SQL Server’da Bak dosyalarının nasıl restore edileceğinden bahsedeceğim. Restore etme işlemini kısaca anlatmak gerekirse daha önce alınmış yedek dosyasının sisteme geri dönülmesi işlemidir. Örnek işlemi Northwind Bak dosyasını kullanarak yapacağız.

Elinizde Northwind veritabanı yoksa aşağıdaki siteden indirebilirsiniz.

Northwind Veritabanı İndir

Buradan indirdikten sonra winrar dosyasından çıkarıp C:\ dizini altına dosyayı ekliyoruz.

Bu şekilde olmalı. Sonrasında SQL Server Management Studio programını açıyoruz.

Database üzerinde iken sağ tık yapıyoruz. Restore database kısmına tıklıyoruz. Aşağıdaki ekran açılacak.

Device kısmını seçiyoruz. Aşağıdaki ekran açılacak.

3 nokta olan butona tıklıyoruz. Aşağıdaki ekran açılacak.

Add butonuna tıklıyoruz. Aşağıdaki ekran açılacak.

C:\ yazan kısma çift tıklıyoruz. Sağ taraftaki ekranı göreceksiniz. Northwind veritabanına tıklıyoruz ve OK butonuna basıyoruz.

OK butonuna tıklayınca aşağıdaki ekranı göreceksiniz.

Yukarıdaki ekranı gördükten sonra OK butonuna tıklıyoruz. Aşağıdaki ekranı göreceksiniz.

Bu kısımda Database adını isterseniz değiştirebilirsiniz ama bu şekilde bırakıyoruz. OK butonuna tıklıyoruz. Aşağıdaki ekranı göreceksiniz.

Tamam dedikten sonra kontrol edelim.

Görüldüğü üzere yüklendi.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.