Orta Seviye SQL Server Sql Server

SQL Server’da Bir Tablonun Scriptini Almak

Herkese merhaba,

Bu yazıda size SQL Server’da bir tablonun scriptinin nasıl alınacağından bahsedeceğim. Örnek bir database ve bu database içerisinde bir tablo oluşturalım.


Yukarıdaki database ve tabloyu oluşturduktan sonra sıra geldi bu tablomuzun scriptinin nasıl alınacağına.

Bu işlem için ilk olarak ilgili database üzerinde sağ tık yaparak aşağıdaki işlemi yapıyoruz.

SQL Server'da Bir Tablonun Scriptini Almak

Generate Scripts kısmına tıkladıktan sonra aşağıdaki ekran açılacak.

SQL Server'da Bir Tablonun Scriptini Almak

Bize yapılacak işlemler ile ilgili bir açıklama sunuyor. Okuyup Next diyerek ilerleyebiliriz.

SQL Server'da Bir Tablonun Scriptini Almak

Bu kısımda seçilecek diye belirtilen kısım seçilir. Bu işlem sonrasında aşağıdaki kısmı göreceksiniz.

SQL Server'da Bir Tablonun Scriptini Almak

Bir adet tablomuz vardı. Bu yüzden bir adet tablo gözüktü. Çok fazla tablonuz var ise o tablolardan hangisini isterseniz bu kısımda seçebilirsiniz. Tablomuzu seçtikten sonra Next diyerek ilerliyoruz.

SQL Server'da Bir Tablonun Scriptini Almak

Burada File name kısmında kaydedeceğiniz yeri değiştirebilirsiniz. Ayrıca Unicode ve Ansi gibi kaydetme seçenekleri de mevcut. İhtiyacınıza göre bu kısımları seçebilirsiniz. Ekstra olarak ayar yapılması gereken yer Advanced kısmıdır. Şimdi bu kısmı inceleyelim.

SQL Server'da Bir Tablonun Scriptini Almak

Bu kısımda görüldüğü üzere birçok ayar var. Bu ayarları zaman içinde ve tecrübe ile öğrenebilirsiniz. Bizim bu kısımda kullanacağımız alan Types of data to script kısmıdır. Bu kısmı aşağıda görmektesiniz.

SQL Server'da Bir Tablonun Scriptini Almak

Burada; Data only diyerek sadece dataların scriptini alabilir, Schema and data diyerek hem dataları hem de tabloyu alabilir ya da Schema only diyerek sadece tabloyu alabiliriz.

Ben Schema and data kısmını seçerek OK butonuna tıklıyorum.

SQL Server'da Bir Tablonun Scriptini Almak

Advanced kısmı ile ilgili işlemleri bitirdikten sonra Next diyerek işleme devam ediyoruz.

SQL Server'da Bir Tablonun Scriptini Almak

Bu kısımda özet bir bilgi sunuyor. Buradaki bilgileri son kez incelemenizde yarar var. İnceleme bitttikten sonra Next diyorsunuz.

SQL Server'da Bir Tablonun Scriptini Almak

İşlem başarı ile sonuçlanınca yeşil tik işaretlerini göreceksiniz. Finish diyerek işlemi bitiriyoruz ve dosyanın kaydedildiği yere gidiyoruz.

SQL Server'da Bir Tablonun Scriptini Almak

Kodu SQL Server Management Studio içine sürükleyip bırakalım.

SQL Server'da Bir Tablonun Scriptini Almak

Görüldüğü üzere tablo ile veriler geldi.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. – Grafik tasarım dünyasında Indesign’ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator’e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. -WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. -Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.

Yazıyı Paylaşın

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun

Bu makale ne kadar yararlı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama Puan / 5. Oy Sayısı:

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

- SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. - Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. -WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. -Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Ertan Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Ertan
Ziyaretçi
Ertan

merhaba sadece belirli bir tarih aralığındaki veri için bunu yapmak istiyorsan nasıl ilerlemeliyiz.