Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda sizlere SQL Server’da CASE WHEN ile UPDATE kullanımından bahsedeceğim.

SQL Server’da bazı durumlarda bir kolonun içeriği şarta sokularak diğer bir kolon güncellenmek istenebilir.

İşlemi anlamak için ilk olarak aşağıdaki tabloyu oluşturup içindeki verileri ekleyelim.


Görüldüğü üzere tablomuz oluştu ve veriler eklendi.

Burada bizim yapmak istediğimiz Sayı kolonundaki rakama göre Açıklama kolonunu büyüktür ya da küçüktür şeklinde güncellemek.

Bu işlem için aşağıdaki Case When yapısını kullanıyoruz.


Kod bloğunu çalıştırdığımızda bize aşağıdaki sonucu döndürecektir.

Görüldüğü üzere istediğimiz sonucu elde ettik fakat dikkat ederseniz bir satırda 20 ifadesi var ve bu satır 20 yirmiden küçük olmadığı için else bloğuna girip 20’den büyük yazdı.

Bu yüzden bu tarz kodlar yazarken olasılıkları güzel hesap edin yoksa hatalı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.