Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda sizlere SQL Server’da ID olmayan tablo ile While döngüsünün kullanımından bahsedeceğim.

SQL Server’da bazı durumlarda tablolarda ID ya da sıra numarası gibi değerler olmayabilir. İşte bu gibi durumlarda tabloyu while döngüsü içine alıp kullanmak için aşağıdaki örnekten faydalanabilirsiniz. İlk olarak örnek bir tablo yapalım ve içine veri ekleyelim.


Görüldüğü üzere tablo oluştu ve veriler içine eklendi.

Şimdi ise burada yapmamız gereken işlemlerden ilki tabloya sıra numarası vermek ve bu sıra numaralarının en küçük ve en büyük değerlerini çekmek.

Bu sayede tablomuzu bir döngü içine alarak istediğimiz değerleri ekran üzerinde gösterebiliriz.

Şimdi en küçük ve en büyük değerleri bulacağımız sorguyu yazalım.


Görüldüğü üzere en küçük ve en büyük numaraları ekrana bastırdık.

Şimdi ise while döngüsü içine sorgumuzu alarak her bir satırı ekranda gösterelim. Minimum ve maksimum değerlerin kullanımına dikkat edelim.


Görüldüğü üzere while ile her satır veri döndürülüp ekranda bastırıldı.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.