Herkese merhaba,

Bu yazıda sizlere SQL Server’da dinamik order by nasıl kullanılır ondan bahsedeceğim.

SQL Server’da dinamik bir şekilde sıralama yapma ihtiyacınız olabilir. Bunun ile ilgili basit bir örnek göstermek istiyorum. Örneği Northwind veritabanı kullanarak hazırladım. Northwind veritabanını indirmek için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

Northwind Veritabanı İndir


Burada declare sıralamatipibelirle diyerek bir değişken oluşturuyoruz. Bu değişkene bir değer atadık ki buradaki kodları bir fonksiyon ya da bir prosedür içinde de kullanabilirsiniz. Sonrasında case when yardımı ile seçimli bir sıralama işlemi yapıyoruz. Ben 3 tipini seçtiğim için benim sıralamam UnitPrice değerine göre asc biçiminde olacaktır. Siz hangi tipi seçerseniz ona göre olur.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

Yazıyı Paylaşın

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.

Yorum Yaz