Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda SQL Server’da Excel tablosundan SQL sorgusu oluşturmak hakkında bilgi vereceğim.

Excel üzerinde olan uzun uzadıya listeleri ya da bilgileri SQL Server’da tablo içine atmak isteyebilirsiniz.

Aşağıdaki yöntem ile bu işlemi oldukça kolay yapabilirsiniz.

İlk olarak örnek Excel satırını aşağıda görelim.

Yukarıda görüldüğü üzere Ad ve Soyad adlı iki sütunum var. Bu iki sütunun yine aynı şekilde sütun olarak SQL Server’a aktarılmasını istiyorsam aşağıdaki kodu Excel’de C2 sütunu üzerine yazmalıyım.


Burada dikkat edilmesi gereken kısım yazı ile ilgili veri aktarımı yaparken tek tırnağa dikkat edilmesidir. Aksi durumda SQL Server’da tabloya satırı insert ederken hata alırsınız. Sayısal karakterlerde böyle bir şeye gereksinim yok.

Yukarıda C2 hücresine ilgili kodları yazdığımızda aşağıdaki sonucu göreceksiniz.

Tablo adınızı değiştirmeyi unutmayın.

Görüldüğü üzere insert satırı oluşturulmuş oldu.

Ben tek satır için bu işlemi yaptım. Excel’de birden çok isim satırı olunca ne yapacağız ona bakalım.

Yukarıda işaretlediğim yerin üzerine gelince kalın artı gibi bir simge görünüyor. O simge üzerinden tutup aşağı doğru çekerseniz diğer iki satır içinde benzer işlemin yapıldığını göreceksiniz.

Görüldüğü üzere diğer satırlar içinde benzer işlem yapılmış oldu.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.