Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda SQL Server’da iki veritabanını karşılaştıran script hakkında bilgi vereceğim.

SQL Server’da bazı durumlarda iki veritabanını script ile karşılaştırmak isteyebilirsiniz.

Bunu yapan çeşitli yazılımlar da var fakat aşağıdaki script yardımıyla da kolaylıkla yapabilirsiniz.

Her ne kadar çok fazla tablo içeren veritabanları üzerinde denememiş olsamda ufak ve orta ölçekli veritabanları için kullanışlı bir script olduğunu düşünmekteyim.

İlk olarak aşağıdaki prosedürü kendi serverınızda ilgili veritabanı üzerine kurmalısınız.


Prosedürü oluşturduktan sonra hedef ve kaynak alanlarına ilgili veritabanı isimlerini yazmalısınız.

Ben örnek olarak Northwind veritabanı üzerinde çalıştım. Northwind ve Northwind2

İlgili veritabanı adlarını parametre kısımlarına yazdıktan sonra prosedürü çalıştırdığınızda hangi kolon, hangi indeks eksik vs bize gösteriyor.

Görüldüğü üzere iki veritabanı karşılaştırılmış oldu.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.