SQL Server’da Global Temporary Table Oluşturmak

Herkese merhaba, Bu yazıda SQL Server’da Global Temporary Table nasıl oluşturulur bu konu hakkında bilgi vereceğim.

SQL Server’da bazı durumlarda Global Temporary Table oluşturmak ve kullanmak isteyebilirsiniz.

SQL Server’da Global Temporary Table (GTT), geçici verileri tutmak için kullanılan bir veritabanı nesnesidir. Global Temporary Table, geçici tablolar gibi verileri bellekte tutar ve işlem sonunda veriler otomatik olarak silinir. Ancak, Global Temporary Table’lar diğer geçici tablolardan farklı olarak, birden fazla kullanıcı arasında paylaşılabilir ve bir veritabanı seansı sırasında herhangi bir sayıda işlem tarafından kullanılabilir.

Global Temporary Table’lar, iki diğer tür geçici tablo vardır. Birisi yerel geçici tablolar (Local Temporary Table) ve diğeri de Geçici Tablo Değişkenleri’dir (Temporary Table Variable). Yerel geçici tablolar, yalnızca oluşturuldukları oturumda kullanılabilirken, Global Temporary Table’lar birden fazla oturum arasında kullanılabilir. Geçici Tablo Değişkenleri ise yalnızca tek bir SELECT, INSERT, UPDATE veya DELETE sorgusunda kullanılabilir.

Global Temporary Table’ların oluşturulması, tablo oluşturma söz dizimi kullanılarak yapılır, ancak tablonun adının önüne “##” karakterleri eklenir.

SQL Server’da global temporary table çalışma anında oluşturulur. Örnek kullanımı inceleyelim.

CREATE TABLE ##Urunler (
	UrunAdi NVARCHAR(100)
);

Global Temporary Table’ların kullanımı, standart tablolarla aynıdır. Veriler INSERT INTO, SELECT, UPDATE veya DELETE sorguları kullanılarak eklenebilir veya değiştirilebilir. Global Temporary Table’lar bir kullanıcının oturumu sonlandırıldığında veya tablo belirli bir süre boyunca kullanılmadığında otomatik olarak silinir.

Global Temporary Table’lar genellikle büyük veri kümelerinin geçici olarak saklanması gerektiği durumlarda kullanılır. Örneğin, bir sorgunun sonuçları bir Global Temporary Table’a yazılabilir ve daha sonra başka bir sorguda bu sonuçlar kullanılabilir. Global Temporary Table’lar ayrıca birden fazla adımdan oluşan işlemler veya oturumlar arasında veri geçişleri için de kullanılabilir.

Global Temporary Table’lar veri bütünlüğünü sağlamak için sıra kilitleme veya izolasyon düzeyi gibi standart veritabanı özelliklerini de destekler. Bununla birlikte, Global Temporary Table’ların bazı dezavantajları vardır. Örneğin, uzun ömürlü geçici tablolara kıyasla, verilerin bellekte tutulması nedeniyle, Global Temporary Table’lar daha yüksek bellek kullanımı gerektirebilir ve ayrıca disk alanı da tüketebilirler.

Linkteki kaynağı da okuyabilirsiniz : https://www.c-sharpcorner.com/UploadFile/97fc7a/local-and-global-temporary-tables-in-sql-server-2008/

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

264 Kez Okundu

Yavuz Selim Kart

Yazılım ve veri tabanında bildiklerimi anlatmaya gayret ediyorum. Halen birçok programlama dili üzerinde araştırmalar yaparak kendimi geliştiriyorum. Bunlar haricinde Grafik Tasarım ve Wordpress konularına da ilgim bulunmakta. SEO ve Sosyal medya yönetimleri hakkında da bilgim mevcuttur. Kısaca çok çalışmayı seven azimli biriyim.

You may also like...

Yazı kopyalamak yasaktır!