Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda size SQL Server’da hesaplanmış sütunlar oluşturulması hakkında bilgi vereceğim.

SQL Server’da hesaplanmış sütunlar bir tablo içerisinde bulunan iki veya daha fazla alanın birbirleri ile etkileşimi ile hesaplanarak oluşturulmuş fiziksel hafızada yer tutmayan sanal sütunlardır. Konu hakkındaki örnekleri aşağıda görmektesiniz.


Görüldüğü üzere ToplamDeger ve AdSoyad ifadeleri, veriler tablo içine insert edilirken hesaplanarak oluşturulmuştur. Hesaplanmış sütunlar oluşturulurken dikkat edilmesi gereken kısımlar aşağıdaki gibidir.

  • Hesaplanan sütunu oluşturan sütunlar aynı tablo içerinde olmalı ve bir başka tablodan alan çekmemeliyiz.
  • Hesaplanan sütunlarda Default anahtar kelimesi kullanılmamalı.
  • Hesaplanan sütunlar alt sorgu içermemeli.
  • Hesaplanan sütun sonucu, Varchar(Max), Nvarchar(Max), Varbinary(Max), Image veya Text veri tiplerinde olmamalıdır.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.