Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda SQL Server’da IIF fonksiyonunun select cümleciği ile kullanımı hakkında bilgi vereceğim.

SQL Server 2012 ile gelen IIF fonksiyonunu bazı durumlarda select cümleciği içinde kullanmak isteyebiliriz. Bu aslına bakarsanız çok kullanışlı bir yapıya da dönebilir.

Ben işlemleri Northwind veritabanını kullanarak yaptım siz kendi veritabanınız üzerinde de yapabilirsiniz.

Örnek kodları aşağıda görmektesiniz.


Burada yaptığımız işlem CategoryID = 1 veya SupplierID = 1 olan kolonları göstermek. Eğer bu ikisinden herhangi biri varsa Var yazacak yoksa Yok yazacak. Yaptığımız işlem bu.

Yukarıdaki kodu çalıştırınca aşağıdaki sonucu göreceksiniz.

Görüldüğü üzere Var ya da Yok yazdı. Diyelim bu verileri süzmek de istiyorsunuz o zaman aşağıdaki yapıyı kullanabilirsiniz.


Kodu çalıştırınca aşağıdaki sonucu göreceksiniz.

Görüldüğü üzere veriler süzülmüşte oldu.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.