Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda SQL Server’da XML uzantılı url adresinden Cross Apply kullanarak veri çekme işlemiyle ilgili bilgi vereceğim.

Konu hakkında açık şekilde yazılmış Türkçe bir yazı ya da makale bulamadım. Ayrıca ingilizce kaynaklarda da sıkıntılar mevcuttu. Bu yüzden böyle bir makale yazmaya karar verdim. Konu alanındaki ilk Türkçe makaledir. Konunun çıkış noktası tamamen merak.

Elinizde XML içeren bir web url adresi olduğunu düşünelim. Böyle bir internet adresi üzerinden verileri nasıl çekebiliriz?

Aşağıdaki kodlamayı inceleyerek siz de kendi xml url linkiniz üzerinden sorgu işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İlk olarak aşağıdaki ayarları yapmalısınız.


Yukarıdaki ayarları SQL Serverınız üzerinde yaptıktan sonra aşağıdaki kodları çalıştırabilirsiniz.


Kodları çalıştırdığınızda aşağıdaki gibi bir sonuç göreceksiniz.

Görüldüğü üzere XML uzantılı url adresinden veri çekme işlemi Cross Apply kullanarak yapılmış oldu.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.