Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda sizlere SQL Server’da N Ön Eki kullanımından bahsedeceğim.

N karakteri Unicode ifadelerin önüne konulan bir ön ektir. NChar, NVarchar veya NText sütunlarında veya bu tip değişkenlerde Unicode (diğer bir deyişle Japonca, Korece, Çince vb.) karakterler depolanabiliyor. Böyle sütunlar ya da değişkenler çağrılırken N ifadesi eklenerek çağrılmalıdır. Aksi halde hata alırız. Ne demek istiyoruz bir örnekle açıklayalım.


Sorguları SQL Server’da çalıştıralım. İlk ifadede Select ile çekmiş olduğumuz değer ?? olarak görünürken ikinci Select sorgusunda karakterleri sağlıklı şekilde görebilmekteyiz.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.