Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda sizlere SQL Server’da özel karakter aratmak hakkında bilgi vereceğim.

SQL Server’da sorgularımızda kullandığımız like ifadesinde _ ve % karakterlerini wildcard olarak değil de sorgu karakteri olarak kullanmak istediğimizde escape karakteri olarak bunları belirtmeliyiz aksi durumda istediğimiz sonucu alamayız.

Konuyu anlamak adına aşağıdaki kodları inceleyelim.


Tabloyu oluşturup Yazi sütunu içerisinde alt çizgi olan satırları Escape karakter kullanmadan getir dediğimiz zaman aşağıdaki sonucu göreceksiniz.

Gördüğünüz üzere eklediğim tüm satırlar geldi. Kısaca istediğim sonucu alamadım.

Şimdi aşağıdaki gibi yazıp çalıştıralım.


Sorguyu çalıştırınca aşağıdaki sonucu göreceksiniz. Ben ilk sorguyu seçip F5 tuşu ile çalıştırıyorum.

Görüldüğü üzere alt çizgi olan satırlar gelmiş oldu.

Kullanım mantığına gelecek olursak aramak istediğimiz karakter öncesi slash işareti ya da hangi işareti escape karakter olarak belirledi isek o karakteri koymamız ve sonrasında ESCAPE diyerek karakteri belirtmemiz.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.