Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda sizlere SQL Server’da veritabanı boyutu büyümesi geçmişini görüntülemek hakkında bilgi vereceğim.

SQL Server’da bazı durumlarda geçmişe yönelik de olmak üzere veritabanı boyutu büyümesini aylık olarak kontrol etmek isteyebiliriz.

Aşağıdaki kodu kullanarak tüm veritabanları için bu sonucu alabilirsiniz.


Kodu çalıştırdığımız zaman aşağıdaki sonucu göreceksiniz.

Görüldüğü üzere her ay için veri gelmiş oldu. Sorgu, işlemi yedekleme geçmişini kullanarak yapmaktadır. Veri gelmiyorsa yedekleme geçmişiniz yoktur. Buna dikkat edelim.

Eğer hali hazırda aktif ve yoğun olarak çalışan bir veritabanınız varsa değerlerin -12’den 0’a doğru arttığını göreceksiniz. -12 ifadesi 12 ay önceyi ifade etmektedir. 0 ise şu anki zamanı ifade etmektedir.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.