Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda SQL Server’da Pivot kullanımından bahsedeceğim.

SQL Server’da Pivot, rapor kullanımında fayda sağlayan bir ifadedir. Kısaca şu şekilde özetleyebilirim. Bir tablonuz var diyelim. Bu tabloda satır satır işlemleri gruplamış olun. Her sol taraftaki değer için sağ tarafta bir değer olmuş olsun. Örneği daha iyi anlamak adına Northwind veritabanını kullanarak bir örnek yapalım.


Burada kategori id değerine göre grupladık ve stoktaki miktarı saydık.Her bir kategeori için sonucu görmektesiniz. Şimdi bu işlemi yukarıdan aşağıya değilde yan yana her kategori id değeri için gösterelim.


Burada yapılan işlem oldukça kolay. İlk olarak yukarıda yazmış olduğunuz sorguyu bir select yapısı içine alın sonrasında bu sorguya bir alias verin. Alias ifadesi sonrası Pivot yazarak parantez açın ve yapmak istediğiniz Pivot işlemi sorgusunu bu kısma yazın. Benim yaptığım işlem Categoryid değerlerine göre saydırma işlemiydi bundan dolayı bu şekilde bir sorgu yazdım. Umarım anlaşılır olmuştur.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.