Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda SQL Server’da Unpivot kullanımından bahsedeceğim.

SQL Server’da Unpivot verilerin bulunduğu tabloyu çevirmek için kullanılan bir yapıdır diyebiliriz. Pivot kullanımına benzer bir yapısı vardır. İşlemi daha iyi anlamak adına aşağıdaki örneği inceleyelim.


Burada müşteri numaraları adında bir tablo oluşturduk. Bu tablo içerisine veriler girdik. Sonrasında verilerimizi listeledik. Unpivot kullanımının mantığı Pivot kullanımının mantığı ile benzerdir. Bazı değişiklikler vardır. Bunlardan bir tanesi en başta Select ifadesinde MusteriId sonrası Telefon diye bir değer eklememiz ve bu değeri Unpivot yapısı içinde Telefon for Telefonlar diyerek kullanmamızdır. In yapısı sonrasında ise getirmek istediğimiz alan adlarını belirttik. Umarım anlatabilmişimdir.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.