SQL Server’da SET NOCOUNT ON Nedir, Neden Kullanılır?

Herkese merhaba,

Bu yazıda SQL Server’da SET NOCOUNT ON nedir, neden kullanılır ile ilgili bilgi vermeye çalışacağım.

SQL Server‘da her sorgu çalıştırdığımızda, sorgu sonucu, etkilenen satır sayısı ile birlikte, sorguyu çalıştıran uygulamaya geri gönderilir. Örneğin 5 kayıt etkilendi ( 5 rows affected ) gibi. Bazı durumlarda bu bilgi kontrol amaçlı işe yarayabilir, bazı durumlarda işe yaramaz.

SQL Server‘da  SET NOCOUNT ON komutu ile Server üzerinde ekstra bir bilgi hesaplamaktan ve bu veriyi aktarmaktan kurtulacağı için performansta bir artış olacaktır. Fakat her konuda olduğu gibi bu konuda da farklı görüşler mevcuttur. Bazı kişiler ciddi performans artışı sağlayacağını düşünürken bazıları da çok gerekli olmadığını savunur.

Cursor’lu ya da döngü içeren işlemlerde performansa etkisi normal sorgulardan daha fazla olacaktır. Prosedür ve view’lerde sorgunun başına set nocount on komutu ekleyerek siz de deneyimliyebilirsiniz.

Yapmamız gereken, sorgudan önce aşağıdaki komutu çalıştırmak olacaktır;

SET NOCOUNT ON
--Sorgunuz

Üstteki kod sayesinde SQL Server’da sadece komuttan sonraki sorgu için etkilenen satır sayısı hesaplamasını devre dışı bırakacaktır.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

155 Kez Okundu

Yavuz Selim Kart

Yazılım ve veri tabanında bildiklerimi anlatmaya gayret ediyorum. Halen birçok programlama dili üzerinde araştırmalar yaparak kendimi geliştiriyorum. Bunlar haricinde Grafik Tasarım ve Wordpress konularına da ilgim bulunmakta. SEO ve Sosyal medya yönetimleri hakkında da bilgim mevcuttur. Kısaca çok çalışmayı seven azimli biriyim.

You may also like...

Yazı kopyalamak yasaktır!