Herkese merhaba,

Bu yazıda sizlere SQL Server’da veritabanının boyutunu küçültmek hakkında bilgi vereceğim.

Veritabanı küçültme yani Shrink işlemi data ve log dosyaları üzerinde bulunan boş alanları geri alır ve dosya sistemine dahil eder kısaca bir nevi yer açar.

SQL Server’da veritabanı küçültme işlemi belli aralıklarla yapılmalıdır. Bu işlemi SQL Server Management Studio ile yapabildiğiniz gibi kod ile de yapabilirsiniz.

Ben işlemi AdventureWorks2014 veritabanı üzerinde yapacağım. Kodları aşağıda görmektesiniz.


Eğer veritabanınız sağlıklı ise kodları çalıştırdığınızda işlemin başarı ile çalıştığını göreceksiniz.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

Yazıyı Paylaşın

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
Makale Özeti
SQL Server’da Veritabanının Boyutunu Küçültmek
Makale Adı
SQL Server’da Veritabanının Boyutunu Küçültmek
Açıklama
SQL Server’da veritabanının boyutunu küçültmek hakkında bilgi verildi.
Yazar
Yayınlayan
SQL Server Eğitimleri
Site Logo
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.

Yorum Yaz