Save Preloader image

0%

Herkese merhaba,

Bu yazıda SQL Server’da View kullanımından bahsedeceğim.

Viewlara sanal tablolar diyebiliriz. Satır ve sütunları olan gerçek bir tablo gibidir. İçerisinde sadece SQL Fonksiyonlarını, Join, Group By ve Where ifadelerini kullanabilirsiniz.

Neden kullanıyoruz?

İlk olarak kodlarımızı daha sade getirebilmek için viewlar oluşturup daha sonra bu viewlar üzerinden işlemler yapabiliriz.

İkinci olarak güvenlik için viewlar oluşturabilir ve belirttiğimiz alanlar haricinde alanların sorguda gözükmemesini isteyebiliriz. Bu gibi kullanımlarda viewlar işimize yarayacaktır. Örnek kullanımı Northwind veritabanı kullanarak inceleyelim.


View oluşturma işlemi oldukça kolaydır. Create View yazdıktan sonra view yapımıza bir ad verip sonrasında as diyerek gerekli kodlarımızı yazıyoruz. Sorgu içinde kullanırken ise from ifadesinden sonra dbo yazıp sonrasında view adını yazdık. Sonrasında çalıştırdık.

Oluşturduğumuz View yapısını düzenlemek istiyorsak Create yerine Alter ifadesi kullanarak View yapımızı düzenlemeliyiz.


Burada CategoryID ekleyerek düzenledik. View yapımızı çalıştırınca CategoryID değerinin de gelmiş olduğunu gördük.

Viewlarımızı kaldırmak istiyor isek aşağıdaki kodu kullanmalıyız.


View kaldırmak için Drop View yazıp hangi view kaldırılacak ise onun adını yazıyoruz.

Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun
Author

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.