Sql Server Temel Seviye SQL Server

SQL Server 2016 Json Kullanımı

Herkese merhaba,

Bu yazıda sizlere SQL Server’da 2016’da Json nasıl kullanılır temel olarak bundan bahsedeceğim.

İlk olarak Json nedir ona değinelim.

JSON açılımı JavaScript Object Notation olan Xml’e benzer, programlama dilinden bağımsız uygulamalar arasında veri alışverişi yaparken kullanılan javascript tabanlı formata verilen addır.

Yazılış stili aşağıdaki gibidir.


SQL Server 2014’de XML desteği bulunmakta idi. SQL Server 2016’da ise XML yanında JSON desteği de geldi.

Bu destek ne işe yarıyor.

Web veritabanlarındaki JSON kullanımı önemli ölçüde arttı. Bu yüzden JSON kullanımı oldukça önemlidir. Ayrıca JSON verileri iyi organize edilmiş, erişilmesi kolay ve mantıklı bir şekilde erişilebilen insan tarafından okunabilir veri biçimindedir. Kısaca XML’e alternatiftir.

JSON verilerini SQL Server’da depolamak için, JSON verileri için ayrı bir veri türü olmadığından NVARCHAR veri tipi kullanmanız gerekir.

NVARCHAR, çoğu veri tipinin depolanmasını desteklemektedir ve şimdi JSON’un işlenmesi için genişletilmiştir.

SQL Server 2016 ile JSON kullanımı hakkında örneği AdventureWorks veritabanını kullanarak inceleyelim.


Burada görüldüğü üzere sorgumuzu yazdıktan sonra For Json Path yazarak gerekli biçimde çıktı alabiliriz. Sonucu aşağıdaki gibi göreceksiniz.


Herkese çalışma hayatında ve yaşamında başarılar kolaylıklar.

SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. – Grafik tasarım dünyasında Indesign’ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator’e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. -WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. -Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.

Yazıyı Paylaşın

SQL Server Eğitimleri Kanalına Abone Olun

Bu makale ne kadar yararlı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama Puan 0 / 5. Oy Sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

- SQL Server tarafında kendini ilerletmeye çalışırken bildiklerini sürekli başkalarına aktaran, yazılım dünyasında (C#, Java, Python vb.) kendini güncel tutmaya çalışan, araştırma yapmaktan bıkmayan, meraklı, bilginin üzerine bilgi katmaktan mutluluk duyan bir yazılım eğitmeni ve kod sever. - Grafik tasarım dünyasında Indesign'ı anlatacak kadar iyi kullanabilen, Photoshop ve Illustrator'e de orta düzey hakimiyeti bulunan, internet üzerinde online kimya dergisi kurmuş ve bunu yüzbinlerce kişiye ulaştırmayı başaran bir grafik sever. -WordPress tarafında 5 adet web sitesi kurmuş, bu sistemler üzerine çalışan bir WordPress sever. -Sosyal medya üzerinde okumalara ve araştırmalara devam eden, kendi kurmuş olduğu kimya dergisini daha çok kişiye nasıl ulaştırırım diye düşünen ve bu konuda SEO çalışmaları üzerine kafa yoran bir Sosyal Medya sever. Kısaca çok çalışmayı seven, azimli biriyim.

Kimler Neler Demiş?

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
  Subscribe  
Bildir